informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Město Batumi

Město Batumi leží na jihozápadě Gruzie při pobřeží Černého moře. Jedná se o druhé největší gruzínské město, s počtem obyvatel 180 tisíc (podle sčítání v roce 2008).

Historicky bylo město několikrát v držení Turků. V roce 1723 se dokonce stalo částí Otomanské říše a probíhala jeho systematická islamizace, která skončila až opětovným připojením Gruzie k Rusku. V sovětské éře byly poté hranice s Tureckem trvale uzavřené a město se tak dostávalo do značné izolace.Po rozpadu sovětského bloku projevovaly některé regiony Gruzie (především Abcházie) výraznější snahy oddělit se od Gruzínského státu. Prorusky orientovaný vůdce Adžárie Aslan Abashidze taktéž začal utvářet uzavřený autoritářský režim, který chránil svojí vlastní vojenskou milicí. V roce 2004 se dostal do ostrých sporů se stávajícím prezidentem Gruzie Saakashvilim a vše se vyostřilo natolik, že začaly panovat obavy z krvavých veřejných nepokojů, nebo dokonce občanské války. Abashidze ovšem v rozhodující okamžik ztratil výraznou podporu Ruska a několik dní poté anonymně opustil Gruzii a odešel do Ruska. V Batumi poté došlo k rozvoji veřejného života, začali se budovat velké stavební projekty a celkově rostla prestiž města. V roce 2007 sem bylo z tTbilisi přesunuto sídlo Gruzínského ústavního soudu, což je nepochybně další příspěvek k regionálnímu rozvoji.

Město je důležitým přístavem a také obchodním centrem. Nachází se ve velmi příjemném subtropickém pásmu, což přispívá k úspěšnému pěstování takových plodin, jako jsou citrusovníky a čajovníky. Podnebí je zde velmi příjemné s vysokou průměrnou roční teplotou, ale také s největším objemem srážek v Gruzii (vlhký vzduch z Černého moře se sráží na přilehlých horách). Také pro člověka hledajícího zábavu je Batumi vhodnou volbou s uvolněnou atmosférou, příjemným ubytováním, kvalitními restauracemi a nočním životem. Za pozornost stojí především šestikilometrový Batumi bulvár, což je park přilehlý k pláži, který byl vybudován již v roce 1884 a dnes je plný krásných stromů, stezek, fontán, kaváren, plážových barů a dalších atrakcí (např. veliké "ruské" kolo). Poblíž se nachází delfinárium, kde je opravdu možné si zaplavat s delfíny a také zajímavé Nobelovo muzeum, které návštěvníky vtáhne do doby před sto lety, kdy dominovaly technologické objevy a vynálezy.

Vadou na kráse Batumi je jeho průmyslová minulost a částečně i přítomnost a s tím spojená ekologická rizika. Protože do Batumi vede ropovod z Baku, bylo zde v minulosti vybudováno mnoho rafinerií, továren na zpracování ropných produktů a chemických závodů. To bohužel má vliv na kvalitu zdejšího životního prostředí (především znečištění moře) a přičteme-li k tomu obecně nedostatečnou gruzínskou odpadovou politiku, nevytváří to zdejší, jinak velmi zajímavé lokalitě, u veřejnosti příliš dobrou reklamu

.
kontakt na webmatera