informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Bezpečnost

Ještě v sedmdesátých letech minulého století byla Gruzie relativně politicky stabilní a turisticky oblíbenou součástí Sovětského svazu. V dalším desetiletí ovšem začal narůstat proti-sovětský odpor a nacionalismus ve vybraných oblastech, především Jižní Osetii a Abcházii. Tím došlo také k oslabení bezpečnosti v celém regionu.První ostré střety mezi Gruzínci a Abcházci si v roce 1989 vyžádaly šestnáct mrtvých ve městě Sukhumi. O rok později vyhlásila Abchazská vláda republiku, fakticky nezávislou na SSSR. Po rozpadu Sovětského svazu Abcházie v roce 1992 opět deklarovala svoji nezávislost a odmítla se stát součástí Gruzie. Gruzínská vláda rozhodla o vojenské intervenci a rozhořely se těžké boje, které trvaly více než rok a vyžádaly si na osm tisíc obětí. Přestože byl oficiálně v roce 1993 mezi oběma stranami uzavřen mír, to nejhorší mělo teprve přijít. Abcházci začali provádět systematickou genocidu a etnickou čistku a zabili více než třicet tisíc Gruzínců. Dalších až tři sta tisíc Gruzínců ze země emigrovalo. Abcházci dosáhli svého a s podporou Ruska a opakovanými násilnými konflikty si uhájili svojí nezávislost i v následujících letech až do současnosti. Zároveň jsou ovšem uvrženi do mezinárodní izolace, neboť větší část světového společenství odmítla svrchovanost Abcházie uznat.

V Jižní Osetii je situace obdobná. Na začátku devadesátých let došlo s podporou Ruska k jejímu jednostrannému odtržení od Gruzie a následné mezinárodní izolaci (pouze šest zemí světa uznalo nezávislost Jižní Osetie). Od té doby dochází k příležitostným střetům mezi Osetskou, Ruskou a Gruzínskou armádou a ke ztrátám na životech.

Aktuální situace v obou nezávislých oblastech přímo působí na bezpečnost celé Gruzie. Válečný konflikt v roce 2008 například vedl k poškození pověsti Gruzie v očích mezinárodních společenství, mnoho turistů z důvodu bezpečnosti předčasně ukončilo dovolenou v Gruzii (včetně těch z České republiky, pro které byl státem vypravený speciální let). Dříve atraktivní lokalita Abcházie, především zdejší pobřeží Černého moře, kterému se za Sovětského svazu přezdívalo "Ruská riviéra", zeje nyní prázdnotou a upadá. Stejně tak krásná příroda a hory Jižní Osetie.

Stále platí, že před cestou do Gruzie je vhodné zjistit si (nejsnáze prostřednictvím internetu) zdejší aktuální politickou situaci a předběžně i průběžně informovat o svých destinacích a aktivitách blízkou osobu v mateřské zemi.

kontakt na webmatera