informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Kazbegi

Kazbegi je horské městečko ležící poblíž rusko-gruzínských hranic. V místním jazyce se obec nazývá Stepansminda po mnichovi Stephanovi, který zde kdysi vytvořil poutní místo a dal základ cestě, jež se později stala vojenskou horskou stezkou.

Kazbegi hory

Od roku 2006 bylo dokonce městečko oficiálně přejmenováno zpět na Stepansminda. Severně od Kazbegi se rozkládá ruská část velkého Kavkazu, jejíž součástí je mimo jiné i hora Elbruz, která je s nadmořskou výškou 5642 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem Ruska.Samotné Kazbegi spadá do jižní části Velkého Kavkazu, leží zhruba 160 kilometrů severně od Tbilisi (cesta maršrutkou sem trvá asi tři hodiny). Nad obcí ční monumentální hora Kazbeg (5033 m.n.m.), která přitahuje pozornost všech turistů. Také tato hora je opředena legendami, podle té asi nejznámější z řeckého období připoutal mocný bůh Zeus právě na štít Mount Kazbegu Prométhea, který proti vůli Bohů přinesl lidem oheň. Připoutaný Prométheus byl podroben dlouhému mučení, když k němu každé ráno přilétal orel a kloval jeho vnitřnosti.

Kazbegi údolí

řeka

Pro převážnou většinu turistů je ovšem setkání z Kazbegi a horou Kazbeg mnohem přívětivější než pro nebohého Prométhea. Pro trekery se nabízí výlety s jedinečnými panoramatickými rozhledy, pro zkušenější horolezce třídenní pochod na vrchol Mt. Kazbek a zpět. Tato cesta ovšem vyžaduje dostatečné vybavení (včetně maček, neboť finální část výstupu je po ledovci) a ideálně také místního průvodce s dobrou znalostí terénu. Okolí Kazbegi je překrásné, s liduprázdnými pastvinami a zajímavými místy, jako je např. kostel Nejsvětější trojice Gergeti, stavba ze čtrnáctého století, kterou dnes spravuje Gruzínsko-pravoslavná církev.

Kazbegi

Dvanáct kilometrů severně od Kazbegi se nachází hraniční přechod do Ruska, který je ovšem kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Gruzií od roku 2006 uzavřený a pro cizince je průjezdný pouze se zvláštním povolením ruských úřadů.

kontakt na webmatera