informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Jídlo, stravování, Gruzínská kuchyně

Gruzínské jídlo a stravování vyplývají z tradičního způsobu života zdejších lidí a původního zemědělství. Jídlo je zpravidla čerstvé, obsahuje zeleninu, mléko a bývá také kořeněné.

Pohostinnost Gruzínců je známá a proto host zpravidla dostane k jídlu také přílohy, pečivo a aperitiv (často domácí pálenka). Pro stravování v restauracích je patrně nejlepší volbou hlavní město Tbilisi, kde je největší výběr, ovšem je nutné počítat s tím, že si člověk připlatí. Na venkově je jídlo levnější a někdy také čerstvější i lahodnější, neboť místní lidé vás zpravidla pohostí vlastními produkty (základem jsou zpravidla rajčata, sýry, mléko).Nejznámějšími tradičními gruzínskými pokrmy, které jen málokterý z turistů neokusí, jsou khachapuri a khinkali.

Khachapuri je pečený plněný chléb. Náplní je směs sýru (nejčastěji tzv. suluguni), vajec a dalších ingrediencí. Jsou různé druhy Kachapuri podle jednotlivých Gruzínských regionů, které se liší tvarem (např. kruhový tvar či tvar lodi) i náplní (např. sýr také navrchu chleba, polévání máslem apod.).

Khinkali je vařený těstovinový knedlík, plněný nejrůznějšími surovinami, jako jsou houby nebo sýr, ovšem nejčastěji kořeněným mletým masem (hovězím, vepřovým, nebo skopovým) s cibulí, česnekem a pažitkou. Maso se do knedlíků dává syrové a vaří se tedy až posléze uvnitř knedlíku.

Klasický sladký dezert či zákusek je churchkhela. Jedná se o řadu lískových či vlašských ořechů navlečenou na provázek. Ořechy jsou poté namočeny do karamelizované vinné šťávy a výsledný produkt ve tvaru klobásy se nechá zaschnout na stinném místě.

Další pokrmy jsou nejrůznější směsi různých druhů mas, často značně kořeněných a zalitých bylinnými omáčkami (např. tzv. ostry).

Co se týká nápojů, mezi nealkoholickými dominují minerální vody, nejvyhlášenější je Borjomi s vysokým obsahem soli, nebo Nabeghlavi. Z alkoholických nápojů upřednostňují Gruzínci víno (ghvino), na které jsou velmi hrdí. Jedná se zpravidla o sladší odrůdy z vinařského regionu Khaketi. Pálenka z vína se nazývá chacha a často se vyrábí i podomácku. Může být čirá, ale častěji je zakalená.

kontakt na webmatera