informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Kutaisi

Kutaisi je po Tbilisi druhým největším městem Gruzie a zároveň hlavním městem regionu Imereti. Leží 220 kilometrů směrem na západ od Tbilisi při řece Rioni v nadmořské výšce kolem 200 metrů nad mořem. K severní straně města přiléhají lesy, zbylé okolí představují především zemědělsky obhospodařovávané pozemky.



Město má bohatou minulost a několikrát zastávalo dokonce pozici hlavního města Gruzie (v desátém století bylo metropolí sjednoceného Království Gruzie, později království Imereti). Následně bylo Kutaisi obsazeno Turky a později anektováno Ruskem a Sovětským svazem. V současné době má tak trochu zašlou slávu a důležitost městu vrátit plánované přesunutí Gruzínského parlamentu z Tbilisi právě sem v roce 2012.

Město bylo dříve také významným průmyslovým centrem, ovšem postupně ztrácelo na významu. V roce 2009 oznámil tehdejší ministr ekonomie, že se významný Egyptský investor (společnost Fresh Electric) chystá vytvořit poblíž Kutaisi rozlehlou industriální zónu a vložit sem významné investice.

Hlavními turistickými atrakcemi Kutaisi jsou katedrála Bagrati, Muzeum historie a místní tržnice. Katedrála Bagrati a blízký klášter Gelati jsou opět zaneseny v seznamu UNESCO.

kontakt na webmatera