informační web o Gruzii

Mapa Gruzie

Tbilisi

Hlavní město Tbilisi se rozkládá ve východní části Gruzie na březích řeky Mtkvari (někdy známá také pod názvem Kura) a žije v něm skoro čtvrtina obyvatel celé země, tj. asi 1,9 milionů obyvatel. Jedná se o historickou metropoli, kde se střetávají evropské a asijské vlivy a která nabízí turistům útulná náměstí, kostely a chrámy i široké ulice lemované pavlačovými domy. Po stagnaci ve dvacátém století se nyní město výrazně proměňuje, přibývá velkých moderních stavebních projektů (mimo jiné např. nová katedrála a prezidentský palác).Oblast města byla osídlena již před pátým stoletím našeho letopočtu a dočasně zde vládly mnohé říše, např. Turci, Peršané či Arabové. Královským sídlem se město stalo od dvanáctého století. Dlouho bylo Tbilisi (tak jako celá Gruzie) také v područí Ruské říše, ovšem od 9.1.1991 se jedná o hlavní město suverénní a nezávislé Gruzie. Složení obyvatel Gruzie je multikulturální, žije zde více než sto odlišných etnických skupin. Kolem devadesáti procent z nich jsou Gruzínci, dalšími signifikantními skupinami jsou především Arméni a Rusové. 95% obyvatel Tbilisi se hlásí ke křesťanskému vyznání a to nejčastěji ke Gruzínské ortodoxní církvi.

ulička v Tbilisi

Mezi nejzajímavější oblast hlavního města patří Staré město, které není veliké svojí rozlohou, ale je opravdu velmi staré (základy již ze čtvrtého století našeho letopočtu) a návštěvník zde najde několik pravoslavných kostelů, židovskou synagogu i mešitu s minaretem. Dominantou místa je ovšem pevnost Narikala, která se táhne do kopce a jejíž hradby vybízejí k zajímavé procházce. Hned vedle výše uvedené mešity se nacházejí místní sirné lázně, které jsou také postavené v perském stylu a leckdo by si je mohl splést s církevní stavbou. Lázně zde byly vybudované v době, kdy město ovládali Turci, pro které je pobyt v lázních jedním z běžných způsobů trávení volného času.

Tbilisi

V současné době je asi nejznámější stavbou v Tbilisi katedrála Sameba. Jedná se o novodobou pravoslavnou stavbu, která byla dostavěna a vysvěcena v roce 2004, byť drobnější stavební úpravy uvnitř i vně budovy probíhají do dnešních dnů. Sameba ohromí svojí velikostí a monumentalitou a také z druhého břehu Mtkvari je prakticky nepřehlédnutelná.

Tbilisi

Významným orientačním bodem a velkým veřejným prostranstvím je místní Námětí Svobody (Tavisuplebis moedani), místo mnohých setkání, na které navazuje asi nejznámější místní třída Rustaveli, plná obchodů a reprezentativních sídel firem.

maršutky v Tbilisi

Dalšími zajímavými místy v Tbilisi, které stojí za vidění jsou např. Gruzínský parlament, Vrchní Gruzínský soud, Opera a národní divadlo či nová Národní galerie.

kontakt na webmatera